Cometic C5249-040 SBC MLS Head Gasket, 4.200 in. Bore, .040 in. Thickness, Each
Cometic Gaskets
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
CGSC5249-040
MPN:
C5249-040
UPC:
Condition:
New
Weight:
0.67 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Applies To Continental U.S. orders only
Adding to cart… The item has been added
Cometic MLS (Multi-Layer Steel) Head Gaskets provide maximum sealing performance for today's high output engines and require no sealants. MLS gaskets are ideal for both aluminum heads to aluminum blocks and aluminum heads to cast iron blocks. They can withstand the shearing force created by the two materials. MLS gaskets have increased strength because they are comprised of multiple layers of stainless steel; which also creates the ability to rebound and resist corrosion. The outer layers are embossed and coated on both sides with Viton (a flouroelastomer rubber based material that is heat resistant to 250 C/ 482 F). Viton is designed to meet the demands of a variety of harsh sealing environments, load conditions, and surface finishes. The center or shim layer is uncoated stainless steel, which can be varied to accommodate multiple thickness requirements.
Emissions Warning
1) events organized by recognized bodies, authorizing permits for participating drivers.
2) racing event qualification, and3) practice associated with events.
Installation
Proposition 65 Warning:
Bore (in.):
4.200 in.
Bore (mm):
106.680mm
Gasket Material:
Multi-layer stainless steel
Compressed Thickness (in.):
0.040 in.