ICT Billet WECAM30-48 GM LS, Wiring Pigtail, Camshaft Sensor, 48 in. Long, 3 pin
ICT Billet
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ICTWECAM30-48
MPN:
WECAM30-48
UPC:
Condition:
New
Weight:
0.30 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Applies To Continental U.S. orders only
Adding to cart… The item has been added
48" LS Camshaft Sensor Wire Extension is assembled in Wichita, Kansas with USA made OEM grade TXL wire.
Includes: 1pc, 48 inch, wire extension harness
Features
  • Compatible with GM (Gen 3 & 4) LS series engines sensors (does not fit the timing cover jumper harness (6" factory wire mounted to the cover), which will no longer be used with this harness)
  • Connector Type:
    Male and female
    Weather-Resistant:
    Yes
    Pins Per Connector:
    3
    Quantity:
    Sold individually.
    Notes:
    48 in. extension, designed to be used when swapping a Gen IV camshaft.
    Make:
    Chevrolet
    Engine Family:
    Chevy small block Gen III/IV (LS-based engines)
    Engine Sizes:
    4.8L/294-7.0L/427
    Years:
    Wire Connector Part Type:
    Engine Camshaft Position Sensor Connector
    Application Notes: