Mickey Thompson 3553 ET Street R Drag Radial, P255/60R15, DOT, Blackwall, Each
Mickey Thompson
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MTT90000024642
MPN:
255599
UPC:
Condition:
New
Weight:
26.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Applies To Continental U.S. orders only
Adding to cart… The item has been added
  • D.O.T. approved for street use
  • Minimal Tread Void provides excellent tread-contact
  • Available in most popular sizes
  • Tubeless construction provides lead-free seal without the expense and hassle of tubes
Details:
  • Series: ET Street R
  • Size: P255/60R15
  • Color: Black
  • Rim Diameter: 15 Inch
  • O.D. 27.5 Inch
  • Section Width Inch: 10.3 Inch
  • Tread Width Inch: 8.82 Inch
  • Tread Depth 32nds: 6.0
  • Approximate Weight Lbs: 26
  • Measured Rim Width: 7.50 Inch
  • Minimum Rim Width: 7.00 Inch
  • Maximum Rim Width: 9.00 Inch
  • Sidewall type: Black Sidewall
Warning: Do Not Use On Dyno.
Important: All Bias Drag Drive Tires Must Be Matched To Be Within 1/2 Inch Roll Out.
Never Use Rim Screws On Radial Drag Tires!
Rim Diameter:
15 in.
Size:
255/60-15
Tire Diameter (in.):
27.52 in.
Section Width:
10.30 in.
Tread Width (in.):
8.82 in.
Recommended Wheel Width (in.):
Messured Wheel Width (in.):
7.50 in.