Oliver F5400SVO-SMLT8 Ford Standard Light Series Connecting Rods, 5.400 in. Length, I-Beam, 7/16 in. Bolt, Set of 8
Oliver Rods
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
OLVF5400SVO-SMLT8
MPN:
F5400SVO-SMLT8
Condition:
New
Weight:
12.37 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Applies To Continental U.S. orders only
Adding to cart… The item has been added
We have taken the best attributes of our Standard Light, Ultra light, and Speedway series rods and have utilized them in the most appropriate applications from 302/351 Windsor to the 4.6L and 5.4L Modular power-plants and "385" series applications.
As cylinder head technology has advanced along with boost levels approaching 40psi on a normal basis, the need to update our Ford series rods with our best designs was a necessity to achieve the highest performance envelope possible. This rod features premium 1/16 in. bolts.
Features
  • These are the strongest steel rods available
  • I beam connecting rod features an exclusive "Parabolic Beam"
  • Design reduces beam stress and delivers the highest strength- to weight ratio
  • Are precision machined
  • Premium mill certified aircraft quality E4340 chrome moly alloy billets,
  • Heat treated to produce a 100% martensite grain structure
  • Fatigue cycle testing assures the delivery of the finest products obtainable
  • Rods are sold in weight matched sets
  • Cap fasteners are premium ARP 7/16" WSB cap screws
  • Length Center to Center (in.):
    5.400 in.
    Beam Style:
    I-beam
    Material:
    Forged 4340 steel
    Finish:
    Shot-peened
    Wrist Pin Style:
    Floating
    Pin End Bore Diameter:
    0.927 in.
    Pin End Width (in.):
    N/A
    Rod Journal Diameter (in.):
    2.000 in.
    Big End Bore Diameter (in.):
    2.1250 in.
    Big End Width (in.):
    0.940 in.
    Rod Bolt Diameter:
    7/16 in.
    Rod Bolt Brand:
    ARP
    Rod Bolt Material:
    L19 alloy
    Fastener Tensile Strength (psi):
    230,000 psi