Trend Performance T7901353 Pushrod, 7.900 in. 3/8 in. Diameter, 0.135 in. Wall, Ball Ends, Chromoly, Each
Trend Performance Products
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
TDPT7901353
MPN:
T7901353
Condition:
New
Weight:
0.23 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Applies To Continental U.S. orders only
Out of stock
These one-piece, centerless-ground chromoly pushrods are designed for use in oval trace race cars; drag race cars; hot rods, including sport compacts (Toyota 3T-C & Ford Pinto); and marine applications. Manufactured with 5/16" ball-ball ends they are available in lengths of 6.000" to 11.550" in increments of .025". The ball ends are machined to a tolerance of plus or minus .001" and the pushrods are laser-etched with the customer’s name and specifications on a black oxide finish.
For Use with Guideplates:
Yes
Pushrod Tube Diameter:
3/8 in.
Pushrod Material:
Chromoly
Top Tip Style:
Ball
Top Tip Diameter:
5/16 in.
Bottom Tip Style:
Ball
Bottom Tip Diameter:
5/16 in.
Intake Overall Length (in.):
7.900 in.
Exhaust Overall Length (in.):
7.900 in.
One-Piece Pushrod:
Yes
Oiling:
Tapered:
N/A
Tip Attachment:
Formed
Wall Thickness (in.):
0.135 in.