Eagle CRS5400C3D2000 Small Block Ford Connecting Rod, H Beam, 5.4 in. Long, 7/16 in. Bolt, ARP2000, Set of 8
Eagle
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
EAGCRS5400C3D2000
MPN:
CRS5400C3D2000
UPC:
Condition:
New
Weight:
11.30 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Applies To Continental U.S. orders only
Adding to cart… The item has been added
Length Center to Center (in.):
5.400 in.
Beam Style:
H-beam
Material:
Forged 4340 steel
Finish:
Shot-peened
Wrist Pin Style:
Floating
Pin End Bore Diameter:
0.927 in.
Pin End Width (in.):
1.060 in.
Rod Journal Diameter (in.):
2.100 in.
Big End Bore Diameter (in.):
2.2250 in.
Big End Width (in.):
0.831 in.
Rod Bolt Diameter:
7/16 in.
Rod Bolt Brand:
ARP
Rod Bolt Material:
ARP2000 alloy
Fastener Tensile Strength (psi):
200,000 psi