Scat 2-ICR5400-7/16 Small Block Ford Connecting Rods, Pro Series, I Beam, 5.4 in. Long, 7/16 in. Cap Screws, ARP8740, Forged Steel, Set of 8
SCAT Enterprises
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
SCA2-ICR5400-7/16
MPN:
UPC:
Condition:
New
Weight:
10.84 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Applies To Continental U.S. orders only
Adding to cart… The item has been added
Length Center to Center (in.):
5.400 in.
Beam Style:
I-beam
Material:
Forged 4340 steel
Finish:
Shot-peened and tumbled
Wrist Pin Style:
Floating
Pin End Bore Diameter:
0.927 in.
Pin End Width (in.):
N/A
Rod Journal Diameter (in.):
2.123 in.
Big End Bore Diameter (in.):
2.2394 in.
Big End Width (in.):
0.830 in.
Rod Bolt Diameter:
7/16 in.
Rod Bolt Brand:
ARP
Rod Bolt Material:
8740 chromoly steel
Fastener Tensile Strength (psi):
180,000 psi